Альтернатива на індичому бізнесі

Через кілька років тваринницька індустрія в корені зміниться, і виробники будуть орієнтуватися абсолютно на інші показники. Альтернатива традиційному м'ясному бізнесу - виробництво індичатини. Так в чому ж вигода?

З кожним роком структура м'ясного ринку в світі змінюється, причому активно в сторону птахівничої продукції. Так, за даними асоціації «Союз птахівників України», якщо ще в 1980-х роках частка птахівничої продукції в світі становила 19%, то до 2030 року цей показник зросте до 40%. Такі зміни пов'язані з з багатьма факторами, з огляду на зростання глобального населення, стабільні площі орних земель і іншими.

За прогнозами ФАО, світовий попит на м'ясо і м'ясну продукцію в найближчі роки зросте. Тому перед виробниками стоятимуть нові виклики: вони повинні будуть виробляти більше продукції в умовах лімітованих ресурсів, більше піклується про добробут тварин, поліпшувати умови їх утримання, при цьому мінімізувати негативний вплив виробництва на навколишнє середовище. Все це на тлі зростаючої конкуренції.

Популярність на прикладі ЄС

Поки що в птахівничому секторі домінує частка курячого м'яса, але разом з цим поступово з'являється попит на індичатину. Це й не дивно, адже індичатина вважається не тільки невід'ємною частиною здорового раціону, але також і рентабельним бізнесом. В основному індичий бізнес поширений в США, Південній Америці та країнах Європи, але всі передумови до збільшення української частки на світовому ринку також є.

Тільки за 2016 рік країни ЄС виробили понад 13 млн тонн птахівничої продукції, що на 10% більше в порівнянні з 2007 роком. В основному птахівництвом масово займаються 4 основні країни Європи: Польща (13,9%), Франція (12%), Великобританія (11,6%) і Німеччина (10,8%). У структурі виробництва перше місце займає курятина (80%), друге - індичатина (15%), третє - качине м'ясо (3,6%). При цьому, індичатиною в основному займаються в Німеччині, Іспанії, Нідерландах і Франції, на які припадає 93% ринку ЄС. Загальні обсяги виробництва становлять 2 млн тонн на рік.

Українські реалії

В Україні індиче м'ясо поки що не так популярно, як курятина і становить не більше 5%. У порівнянні зі світовим лідером з виробництва індичатини - США, де на одну людину припадає близько 8-10 кг м'яса на рік, в Україні цей показник становить всього 800 гр. пов'язано це з культурою споживання, ціновою політикою на м'ясо і низькою купівельною спроможністю.

Крім цього, індичатина коштує трохи дорожче в ціні: позначається вартість імпортного племінного матеріалу, обладнання для виробництва та зростання цін на корми. За останні кілька років поголів'я індиків незначно скоротилося через низький попит на продукцію і на 2016 рік становила 1,8 млн голів.

Вирощуванням індиків в Україні займаються близько 25 підприємств, перші 10 з яких забезпечують 97% від загального обсягу виробництва. У структурі виробництва спостерігається тенденція до скорочення невеликих фермерських господарств зважаючи на неефективність - більшість з них працює в збиток. Це при тому, що промислове виробництво успішно розвивається, нарощуючи поголів'я птахів, збільшуючи виробничі потужності та навіть займаються експортом.

Перспектива є

Незважаючи на те, що частка підприємців-одноосібників значно скоротилася, останнім часом спостерігається інша тенденція - до кооперації між різними формами господарювання. І результати такого роду співпраці на українському ринку вже є.

Хороший приклад - компанія «Племптахорадгосп Броварський», яка поставляє на вітчизняний ринок приблизно 50% індичого м'яса і продуктів переробки під торговою маркою «Інделіка». Підприємство оперує на ринку ось уже 10 років, працюючи по повному циклу закритого виробництва близько 6 років.

За словами головного технолога компанії Костянтина Литвинюка, підприємства працюють в половину потужності. Цехи дозволяють переробляти зернові і виробляти кормів в два рази більше. Саме тому підприємство активно співпрацює з фермерами в плані поставок сировини.

«Є ідеї щодо збільшення виробництва індичатини в Україні, зокрема в Київській області для того, щоб будь-який фермер міг привозити птицю в наші забійні цехи і залишати на подальшу переробку, - розповідає Литвинюк, - Ми зі свого боку допомагаємо зробити виробництво рентабельним, щоб фермер заробляв і не відчував себе заручником наших умов. Він наш повноцінний партнер у повноцінній роботі, який має достатню кількість грошей для того, щоб відчувати себе впевнено ». За його словами, зараз виробничі потужності продовжують розширювати, зокрема останній об'єкт площею 10 тис. М2 незабаром буде закінчений.

Крім того, в минулому році «Інделіка» вийшла на зовнішні ринки, перша поставка була до Йорданії. Цього року географія розширилася до Грузії, Африки та Саудівської Аравії. Загальний обсяг експорту становить до 100 тонн в рік, але контракти дозволяють постачати до 200 тонн.

Головний технолог «Інделіка» впевнений, що в недалекому майбутньому Україна зможе стати передовим постачальником індичатини на світових ринках. Головне, чесно дотримуватися технологію вирощування і поєднувати з фермерами.